Katowice

Katowice w ostatnich latach przeszły ogromną przemianę. Jeszcze nie tak dawno miasto przez wielu postrzegane było jako symbol stereotypowo kojarzącego się Śląska: miejsca ciężkiego przemysłu, węgla i stali. Droga, jaką pokonały Katowice, stając się nowoczesną stolicą liczącej 2 miliony mieszkańców metropolii, jest zarazem przykładem transformacji, która dokonała się w całej Polsce.

Image

Od lat dla ludzi przyjeżdżających do stolicy Śląska punktem charakterystycznym była wieża szybu kopalni. Dziś również tak jest. Jednak widoczna z daleka wieża „Warszawa II" pełni zupełnie inne funkcje. Dostała drugie życie stając się tarasem widokowym na kolorowe i nowoczesne Katowice. Jej przemiana była elementem rewitalizacji przestrzeni po dawnej kopalni. Na tych terenach powstała Strefa Kultury, unikatowe miejsce w skali nie tylko Polski, ale całej Europy. Powstały tu zachwycające architekturą gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Strefę dopełniają: Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa nawiązująca bryłą do statku kosmicznego oraz nowoczesne biurowce: .KTW ze zwracającą uwagę konstrukcją i usytuowany niedaleko Altus, najwyższy budynek w województwie śląskim.

Image

To właśnie Strefa Kultury stała się nowym symbolem Katowic. Miasta, w którym dokonała się niezwykła metamorfoza na niemal wszystkich polach. Nie byłoby jej bez przemiany katowiczan, którzy pokochali swoje miasto, stając się jego ambasadorami. To przebudzenie na dobre rozpoczęło się kilka lat temu podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. I trwa nadal. Dumni ze swojej małej ojczyzny mieszkańcy są największym atutem Katowic. Ich zaangażowanie aktywuje zmiany w stolicy województwa śląskiego, jednego z najlepiej rozwijających się miast w Polsce. Wymiarem tej niezwykłej przemiany na poziomie międzynarodowym są liczne wyróżnienia, ale przede wszystkim tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki, który przyznano Katowicom w 2015 r., Szczyt Klimatyczny ONZ (COP24), który odbył się w 2018 roku i Światowe Forum Miejskie (WUF11), którego gospodarzem Katowice będą w czerwcu 2022 roku. 

Katowice dla turystów Katowice - profil na Facebooku Katowice - profil na Instagramie