Katowice

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Zapraszamy do Katowic, do miasta, które w ostatnich latach przeszło długą drogę. Spójna wizja i konsekwencja w realizacji kolejnych projektów sprawiły, że stolica województwa śląskiego jest dziś nowoczesnym ośrodkiem miejskim, który nie kojarzy się już z przemysłem górniczym. Innowacyjne, ekologiczne i dynamiczne oblicze Katowic potwierdza się chociażby w organizacji licznych wydarzeń na skalę międzynarodową. Przeglądając kolejne strony tego folderu także i Ty stajesz się świadkiem zmian, których areną są Katowice.

Stolica Górnego Śląska w ostatnich latach stała się przestrzenią wielkich wydarzeń z różnych dziedzin. Świetne zaplecze infrastrukturalne, doświadczenie organizacyjne i otwarte podejście magistratu sprawiają, że Katowice zdają egzamin w roli gospodarza imprez o globalnym zasięgu. Flagowymi przykładami są tutaj Szczyt Klimatyczny COP24, V Konferencja WADA czy Światowe Forum Miejskie z 2022 r. Wśród najważniejszych wydarzeń można wymienić także Europejski Kongres Gospodarczy, przyciągający ludzi ze świata polityki, biznesu i organizacji pozarządowych z różnych krajów. Myśląc o wydarzeniach odbywających się Katowicach, nie sposób pominąć zawodów sportowych rangi mistrzowskiej odbywających się w Spodku.

Jednak biznes, polityka i sport to nie jedyne motywy przewodnie katowickich wydarzeń. Ważną rolę na mapie tutejszych eventów zajmują imprezy kulturalne. Szczególnie ukontentowani mogą być fani muzyki, którzy mają do wyboru plenerowe festiwale (np. OFF, Tauron Nowa Muzyka) oraz festiwale odbywające się w katowickich salach koncertowych – m.in. Rawa Blues, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. K. Szymanowskiego, Silesian Jazz Festival lub Katowice JazzArt Festival. W temacie muzyki Katowice mają swoje zasługi nie tylko z racji koncertów i przeglądów. To właśnie tutaj tworzyli kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar, to tu koncentruje się Szlak Śląskiego Bluesa, wreszcie to tutaj w latach 90. rozwijała się polska scena hip-hopowa. Nic więc dziwnego, że w 2015 roku Katowice zostały uhonorowane tytułem Miasta Muzyki UNESCO.

Wielkie wydarzenia, koncerty i międzynarodowe festiwale to nie jedyne atrakcje, na które mogą liczyć katowiczanie i ich goście. Miasto żyje swoim rytmem przez 365 dni w roku, a pokaźna oferta lokali gastronomicznych i ośrodków kultury sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie również podczas kolejnej edycji Kato Blading Games.

Osoby odwiedzające Katowice powinny przygotować się na to, że nie sposób się tu nudzić. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać tego, co nas interesuje. W tym celu najlepiej będzie wstąpić do Centrum Informacji Turystycznej (ul. Rynek 13, e-mail: katowice@silesia.travel, tel. 32 259 38 08). Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji, które mogą okazać się pomocne podczas odkrywania Katowic.

Image

Rozrywka

Katowice mają coś także dla tych, którzy wieczorową porą lubią wskoczyć na parkiet lub posiedzieć w towarzystwie znajomych i czegoś mocniejszego. Gorączkę (nie tylko) sobotniej nocy możesz po- czuć w klubach muzycznych (szukaj ich m.in. przy ulicach Mariackiej, Dworcowej, Matejki, 3 Maja czy Opolskiej). Klimatyczne puby znajdziesz praktycznie w całym Śródmieściu. Niektóre z nich serwują kraftowe piwa z niszowych browarów. Takie lokale znajdziesz np. przy ulicach 3 Maja, Staromiejskiej, Francuskiej czy Słowackiego.

Muzea, teatry i kina studyjne

Dla tych, którzy wyżej niż rytm muzyki i zgiełk pubu cenią sobie obcowanie ze sztuką, poleca- my wizytę w kinie, teatrze lub muzeum. Listę otwiera najważniejsza scena w mieście – Teatr Śląski. W Śródmieściu grają też Teatr Korez, Teatr A Part, Teatr Bez Sceny, Teatr Młody i Teatr Ateneum, specjalizujący się w przedstawieniach dla dzieci. A gdzie wybrać się na film? Oprócz dużych multipleksów, serwujących aktualne nowości kinowe, w Katowicach działają też mniejsze ekrany pokazujące ambitny repertuar – Kino Kosmos, Kino Światowid czy Kinoteatr Rialto. Miłośnicy zbiorów muzealnych pierwsze kroki powinni skierować do nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury, gdzie czeka na nich m.in. wystawa poświęcona losom regionu. Wiele do zaoferowania ma też Muzeum Historii Katowic, które ma swoje filie w Śródmieściu i przy głównym placu Nikiszowca. Muzeum obejmuje swoją opieką także drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w parku Kościuszki.

Gastronomia

Jak prezentują się Katowice od kuchni? Pysznie! W mieście z łatwością znajdziesz restauracje serwujące posiłki z praktycznie każdego zakąt- ka świata. Ich różnorodność zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. W gronie punktów gastronomicznych nie mogło oczywiś- cie zabraknąć lokali z regionalnymi specjałami – roladami, modrą kapustą, żurem i oczywiście kluskami śląskimi. Poszukiwania restauracji warto zacząć od okolic ulic Mariackiej, św. Jana, Warszawskiej, Stawowej, Wawelskiej, Staro- miejskiej i Placu Grunwaldzkiego.

Image